Şehit Arîn Armanc

Arin Armanc

Kod Adı: Arîn Armanc
Adi Soyadi: Mizgîn Eren
Doğum Tarihi ve Yeri: Aydin
Şahadet Tarihi ve Yeri: 30.06.2022 Metina

 

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit düşen gerillalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Arîn yoldaşımız aslen Tetwan’lı bir ailenin ferdi olarak Aydın’da doğmuştur. Özgürlük mücadelemizin Bakurê Kurdistan’da gelişmesi ile birlikte Garzan halkımız da gerilla ile tanışmış ve gerillanın halkımızın özgürlüğü için yaptığı fedakarlıklardan derinden etkilenmiştir. Arîn yoldaşımızın ailesi de Garzan alanının efsanevi komutanlarından Hozan Mizgîn (Gurbet Aydın) yoldaşın mücadelesinden etkilenerek Arîn yoldaşımızın ismini Mizgîn yapmıştır. Arîn yoldaşımız Mizgîn yoldaşın kahramanlık hikayeleri ile büyümüş ve düşmana karşı geliştirdiği militanca duruştan derinden etkilenmiştir. Arîn yoldaşımız her ne kadar Kurdistan’dan uzakta büyümüş olsa yüreği her zaman halkımızla birlikte atmıştır. Düşmanın halkımıza karşı geliştirdiği saldırıları derinden hissetmiş, her geçen gün düşmana olan öfkesi daha da artmıştır. Düşmanın özellikle 2015 yılından itibaren halkımıza karşı birçok katliam gerçekleştirmesi Arîn yoldaşımızı mücadele saflarındaki yerini almasına vesile olmuştur. Özyönetim Direnişi sürecinde halkımızın düşman zulmüne karşı geliştirdiği tarihi direniş karşısında bir Kürt kadını olarak kayıtsız kalmaması gerektiğine karar vermiş ve 2016 yılında akrabası olan Arîn (Tülay Eren) arkadaşla birlikte mücadele saflarına katılmıştır.

İlk olarak Gever alanında halkımızla birlikte işgalcilere karşı savaşan Arîn yoldaşımız, burada savaş koşullarında gerillacılığı öğrenmiş ve yaptığı başarılı pratikle bu avantajı en iyi şekilde değerlendirmiştir. Gever’deki direniş sürecinde akrabası Arîn (Tülay Eren) yoldaşın şehadeti Arîn yoldaşımızı derinden etkilemiş ve mücadelesini daha fazla büyüterek şehadetlere cevap olabileceğinin bilincine varmıştır. Bu temelde Gever alanından Medya Savunma Alanları’na geçen Arîn yoldaşımız, bir süre Komalên Ciwan çalışmalarına katılmıştır. Daha sonra Garê alanında yeni savaşçılar eğitimi aldıktan sonra yine aynı alanda çalışmalara dahil olmuştur. Yaklaşık 3 yıl boyunca Garê alanında pratik yürüten Arîn yoldaşımız, bu süreç içerisinde kendisini askeri ve ideolojik anlamda geliştirmiş ve Demokratik Modernite Gerillacılığında derinleştirmiştir. Yeni dönem gerillacılığında profesyonelleşmenin önemini çok iyi özümseyen Arîn yoldaşımız, bu çerçevede akademik düzeyde uzmanlaşma eğitimleri almış ve aldığı eğitimlerle askeri anlamda daha fazla güçlendiğini hissetmiştir. Özellikle bir Kürt kadını olarak Önder Apo’nun Kadın Kurtuluş İdeolojisini özümsemek için yoğun bir çabanın içerisinden olmuştur. Önderliğimizin kadın özgürlüğüne dair çözümlemeleri çerçevesinde kişiliğinde önemli değişimler yaratmış ve özgür bir kadın olmaya emin adımlarla ilerlemiştir. Yoldaşlık ilişkilerinde son derece samimi olan Arîn yoldaşımız, bu özelliğiyle tüm yoldaşlarını etkilemiştir. Bu nedenle yoldaşları tarafından her zaman sevilen ve sayılan bir yoldaş olmuştur. Sömürgeci Türk devletinin Başûrê Kurdistan’ı işgal etme saldırıları çerçevesinde Medya Savunma Alanları’na yönelik başlattığı kapsamlı saldırılara karşı kendisinin de yoldaşlarının yanında direniş cephelerinde olması gerektiğine inanan Arîn yoldaşımız bu çerçevede 2020 yılında Metîna alanına geçmiş ve direniş cephesindeki yerini almıştır.

İlk olarak düşmanın Heftanîn alanına dönük saldırıları sırasında Metîna alanında yapılan eylemlerin içerisindeki yerini alarak Heftanîn’deki yoldaşlarının direnişlerine cevap olmak ve onların yükünü hafifletmek istemiştir. Aynı şekilde 2021 yılında da düşmanın başta Avaşîn, Zap ve Metîna alanlarına yönelik saldırılarına karşı da sürekli eylem içerisinde olmuş, özellikle Zendûra’daki tarihi direnişe daha fazla destek olmak için eşsiz bir fedakarlık örneği göstermiştir. Direniş mevzilerindeki yoldaşlarını hissetmesi Arîn yoldaşımızın mücadelesini daha fazla büyütmesini sağlamıştır. Savaştaki militanca duruşu ile tüm yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olan Arîn yoldaşımız, her geçen gün tecrübelerine daha fazla tecrübe eklemiş ve her zorlu koşul altında eylem gerçekleştirebilen bir gerilla olmayı başarmıştır. Bu özellikleri sayesinde tüm yoldaşlarınca aranan ve birlikte çalışmak istenen bir yoldaş olmayı başarmıştır. Düşmanın 14 Nisan günü Medya Savunma Alanları’na yönelik başlattığı saldırılara karşı da sürekli tetikte olan Arîn yoldaşımız daha çok Girê Hakkarî alanında konumlanmış ve düşmanın olası bir saldırısına karşı başta altyapı hazırlıkları olmak üzere birçok çalışmanın içerisinde aktif bir şekilde yer almıştır. Bu çalışmalardaki emeği ile savaş tünellerinin hazırlanmasında önemli katkıları olmuş ve tarihi Girê Hakkarî direnişinin örülmesinde önemli bir rolün sahibi olmuştur. Düşmanın Girê Hakkarî Direniş Alanı’na yönelik başlattığı saldırılara karşı da her zaman ki öncülük misyonuyla cevap veren Arîn yoldaşımız düşman saldırılarına karşı gerçekleştirilen ilk eylemlerde yerini almış ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmıştır. Bu çerçevede 30 Haziran günü düşmana karşı gerçekleştirilen bir eylemde fedai bir şekilde düşmanın üzerine yürüyen Arîn yoldaşımız, birçok düşman askerinin cezalandırıldığı başarılı bir eylemde son mermisine kadar düşmanla çatışmış ve şehadete ulaşmıştır. Yiğit bir Kürt kadını olarak kendinden önce halkımızın özgürlüğü için mücadele edip şehadete ulaşan binlerce yoldaşı gibi düşmana karşı taviz vermeyen duruşuyla kadın özgürlük çizgisinin en değerli militanlarından olan Arin yoldaşımızın özgürlük hayallerinin savaşçıları olacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Close