Şehit Sara Hogir Riha

Sara Hogir Riha

Kod Adı: Sara Hogir Riha
Adi Soyadi: Gulsun Silgir
Doğum Tarihi ve Yeri: 29.08.1990 Wêranşar Riha
Katılım Yeri ve Tarihi: 2011 Mersin
Şahadet Tarihi ve Yeri: 28.07.2023 Medya Savunma Alanı

 

Maneviyat, Bilinç ve Emek ile Örülmüş Bir Yaşam: Sara Hogir Riha

Sara Hogir Riha yoldaşımız; Önderliğimizin lanetin ve Kutsallığın mekanı olarak adlandırdığı Urfa’da, kutsallığın köklerinden yetişen yurtsever bir ailede doğmuştur. Kürdistanî değerlerine bağlı ve bu öz ile büyüyen bir kişiliğin sahibi olmuştur. Daha küçük yaşlardan Önder APO’ya olan bağlılık ve sevgiyi gittikçe büyütmüş ve içinde de büyümesini bilmiştir. Önderliğe daha doğru bir temelde sahip çıkmanın yolunun aktif mücadeleden geçtiğini bilmiştir. Özgürlük yolu ile buluşmasında 1992 de Mardin -Kızıltepe de faşist Türk ordusu ile çatışma sonucu şehid düşen abisi Şehit Hogir Riha’nın etkisi büyük olmuştur. Sara yoldaşımız hep bir gün abisinin silahını kaldırmayı amaçlamıştır. Önderliğe ve şehitlere daha doğru temelde bir katılımın sahibi olabilmek için 2009 yılında üniversite okumak için gittiği Mersin alanından APOCU gençlik çalışmalarına katılmıştır. Özel savaşın asimilasyon politikalarını Türkiye metropollerinde daha yakıcı gerçekliğiyle gören Şehit Sara, verilmesi gereken cevabın militanca bir düzeyde mücadeleye katılmakta olduğunu gördüğü 2011 yılında Mersin’de Kürdistan Özgürlük Hareketine katılmıştır. Bakurê Kürdistan ve Türkiye gençliğini örgütlemek için büyük bir emeğin sahibi olmuş ve kısa bir zaman içerisinde halkının ve kadınların öncüsü durumuna gelmiştir. Birçok kez düşman tarafından gözaltına alınmış, tutuklu kalmış ama kimse onun özgürlük istemlerini kelepçeleyememiştir.

Sara yoldaşımız, 2013 yılında Paris Katliamı ile faşist Türk devletinin Kadın Özgürlük Mücadelemizi hedeflediği bir dönemde Sakine Cansız’lara yaraşır bir militan duruşun sahibi olma kararlılığı ile yönünü Kürdistan dağlarına vermiştir. Sara adını alarak Paris Katliamının intikamını almayı ve Kadın Özgürlük Mücadelesinde öncü bir militan olmayı kendine amaç edinmiştir. Şehit Hogir Riha’nın adını da alarak çocukluk hayali olan şehide layık olma amacını gerçekleştirmiştir.

‘Hep Kavgaydı Yaşamım’ ilkesini kendisine esas almış ve her zaman APOCU bir kadın olmanın gururunu ve onurunu yaşamıştır. Apocu olmanın gururunu ilişki kurduğu her arkadaşta hissettirmiştir. Önder APO’nun paradigmasını daha yetkince kavrayabilmek ve adına yaraşır bir katılımın sahibi olabilmek için gençlik akademilerinde kendini eğitmiştir. Zamanla kendini, devrimciliğe yeni adım atan yüzlerce militanı eğitme düzeyine getirmiştir.

Gelişen düşman saldırılarına karşı Apocu bir kadın militan olarak gerekli cevabı vermek isteyen Sara Yoldaşımız, savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmek istemiştir. Özellikle Bakur alanında gerillacılık yapmayı en büyük hayali haline getiren yoldaşımız, bu hayalini gerçekleştirmek için büyük bir ısrarın sahibi olmuştur. Hem askeri hem de ideolojik anlamda kazandığı yetkinlik ile 2015 yılında Bakur Devrimini örgütlemek ve Önderliğin fiziki özgürlüğünü sağlamak amacı ile yönünü Cilo dağlarına vermiştir. Zorlu ve bir o kadar öğretici bir pratiğin sahibi olan Şehit Sara, Cilo dağlarında adeta yeniden doğuşu yaşamıştır.

Yıllarca Medya Savunma Alanları’nda Şehit Ali Çiçek ve Şehit Leyla Şaylemez akademilerinde, yüzlerce genç savaşçıyı eğiterek düşmana darbe vurulmasında güçlü ve etkin rol oynamıştır.

Daha sonra, DAİŞ saldırılarından Botan halkını korumak amacı ile yönünü Mexmûr’a vermiştir.

Sara Yoldaşımız emekçi, maneviyat dolu ve moralli katılımı ile bulunduğu her alanda yoldaşları, gençler ve genç kadınlar içerisinde ilham kaynağı olmuştur. Şehit Rüstem Cûdî Mexmûr Kampı’nda gençlik çalışmalarını yürütmüş ve gençlerin, kadınların Botan halkına yaraşır bir kültür ile yaşamasında, örgütlenmesinde önemli bir emeğin sahibi olmuştur.

2019 yılında Şehit Zeynep Kınacı Özgür Kadın Akademisine katılmıştır. Bu eğitim ile birlikte Kadın Devriminde daha ön saflarda yük kaldırabilmek için kadın tarihinde ve özgürlük bilincinde derinleşmiştir. Önderliğimizin ‘kadın tarihi Sara’nın yaşamıdır’ perspektifini kendine esas almış ve gerçekten Saralaşmak için eğitime her zaman öncelik vermiştir. Eğitimden sonra genç kadınları ve gençleri örgütlemek amacı ile yönünü Rojhilat alanına vermiştir. Yüzbinlerce kadının ‘Jin Jiyan Azadi’ felsefesi ile buluşmasına öncülük etmiştir. Sara heval her zaman kararlı ve iradeli bir duruşun sahibi olmuş ve bulunduğu alanlarda yoldaşlarına yol gösterici olmuştur. ‘Yoldaşlık, hakikatten pay almaktır’ inancı ile mücadelede yoldaşlık ilişkilerinin yüceleştirilmesini her zaman kendine esas almıştır. Yılmayan, azimli bir yürüşün sahibi olmuştur. Güler yüzü ve içten kişiliği sayesinde ilişki kurduğu her yoldaşında derin izler bırakmayı başarmıştır. 28 Temmuz 2023 günü Bişeng yoldaş ile birlikte şehadete ulaşan Sara yoldaşımız; militanca duruşu, fedaice katılımı, güçlü ve samimi yoldaşlığı ile halkımızın özgürlük tarihindeki onurlu yerini almıştır. Yoldaşları olarak Sara yoldaşımızın mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Ş.Bişeng Brûsk ve Ş.Sara Hogir Riha Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz.

”Bişenglerin ve Saraların intikam ruhuyla mücadeleye katılın, faşist sürülerine karşı direniş ateşini gürleştirin”

Close