Genel

Büyük Komutan Ş. Baran Mawa’dan Cizre şehitleri; Ş. Kurtay Faraşin – Ş. Agid Nusaybin – Ş. Felat Serhad

Ş. Felat Serhad 

Felat arkadaş 2014-2015 yazında Ali Çiçek Akademisi’ndeydi. Daha önce cezaevinde kalmıştı, cezaevinden çıkıp dağa gelen bir arkadaştı. 2015 yaz devresinin kuruluydu. Yani ideolojik olarak kendisini geliştirmiş, teorik olarak kendisini geliştirmiş, okumuş bir arkadaştı. Yani biraz o konuda kafa yormuş bir arkadaştı. Devre boyunca da bunu ortaya koydu. Devreye katılımı, düzeyi, arkadaşlara birikimini paylaşması konusunda önemli katkıları olmuştur. Abluka başlayınca 25’inci güne kadar çalışmalarını devam ettirdiler, akademiyi. Fakat 25’inci günden sonra Yafes mahallesinin düşmesiyle birlikte yönetimi ve bütün akademi yapısıyla birlikte cepheye gittiler. Ondan sonra ne zaman şehit düştüğü konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Fakat cenazesi teşhis edildi. Yani şehit düştü kesinleştiği ama ne zaman ve nasıl olduğu konusunda çok bir bilgimiz yok. Yani çok olgun, ideolojik olarak kendisini geliştirmiş bir arkadaştı ve gerçekten bulunduğu çalışmaya güç katan, düzey katan bir arkadaştı.

Ş. Kurtay Feraşin

Heval Kurtay var Cizre’de. Heval Kurtay Heval Botan ile birlikte Nusaybin’de Heval Botan şehit düşerken onun yanında yaralanıyor. Şimdi Nusaybin’de onu tedavi etme imkanları olmadığı için arkadaşlar Cizre’ye gönderiyor. Cizre’de tedavi görüyor ve bu süre içerisinde abluka başlıyor, o da orada kalıyor. Kurtay arkadaş 2015 yazında Ali Çiçek Akademisi’ndeydi. Daha önce de birçok yerde çalışmıştı. Çataklı bir arkadaştı. Babası korucubaşı olan bir arkadaştır. Yani ailesi yurtsever değil, çevresi yurtsever olmayan bir arkadaştır. Fakat gerçekten arkadaşın bağlılığı, örgüte katılımı bakınca diyorsunki doğuşundan beri bu örgütün içerisindeymiş gibi. O düzeyde örgütü iyi tanımıştı, iyi katılmıştı. Hep babasının durumundan kaynaklı bir utanma durumu vardı onda ve o aslında onu daha fazla katıyordu, daha fazla gelişmesini sağlıyordu. Diyordu benim daha çok şey yapmam lazım, babasından dolayı. Babasının korucu olmasından kaynaklı devletle işbirlikçi olmasından kaynaklı daha fazla kendisini katma gereği duyuyordu. Daha çok çalışmak gerektiğini hissediyordu. Ne yapsam azdır diyordu. Daha fazla yapmam gerekiyordu. Devreden sonra askeri bir eğitimden sonra Mardin sorumlusu olarak gönderildi, Nusaybin’de konumlandırıldı. Kısa bir süre sonra zaten yararlanıyor ve Cizre’ye geçiyor. Bu arkadaşın da ne zaman şehit düştüğünü bilmiyoruz.

Ş. Agid Nusaybin

Cizrede bulunan arkadaşlardan birtanesi de Agit arkadaştı. Agit arkadaş Nusaybin’li bir arkadaştı 2013-2014 kışında yurtseverken dağa yanımıza geldi. Daha katılmamıştı o zaman. Bir yurtseverdi, bir milisti. Geldi belli tartışmalardan sonra böyle çok kısa bir eğitimden 15 günlük bir eğitimden sonra alana gönderdik. Yani bir çalışan olarak bir yurtsever olarak çalışması konusunda arkadaşlarla ilişkilendirdik, gönderdik. Arkadaş Nusaybinli olmasından kaynaklı, Nusaybin’i iyi tanıyor olmasından kaynaklı, onun aktifliğinden kaynaklı kısa sürede çok ciddi sonuçlar çıkardı. Kendisini etkili bir güç haline getirdi. Ondan sonra 2014’deki Kobanê serhildanları sürecinde Nusaybin’de ciddi bir rol oynadı. Ardından böyle o süreçten sonra artık katılma şeyleri yavaş yavaş gelişti. O kışın katıldı, geldi. 2015 yazındaki Ali Çiçek Akademisi’ne katıldı. Heval akademiden sonra arkadaşı Kerboran’a düzenledik. Kerboran planlamada vardı. Tutulması gerekiyordu, henüz tutulamamıştı ve bundan kaynaklı arkadaş da o yöreden olduğu ve bildiği tanıdığı için bir de etkili olduğu için arkadaşı Kerboran’a düzenledik. Arkadaş gitti Kerboran’da alan tutma çalışmaları içerisinde yer aldı. Bir gelişme de yarattılar. Ciddi bir şey de açığa çıkardılar ve Nusaybin’e geliyor. Ondan sonra Nusaybin’de tekrardan çalışmalara katıldı. Nusaybin’de de kısa süre içerisinde etkili olduğu önemli çalışmalar da yaptı. Ardından arkadaşın düzenlemesi Hezex’e oldu. Hezex’e giderken Cizre’ye gidiyor heval Axin ile tartışmaya. Tartışmadan sonra Hezex’e geçecek ama abluka başlıyor. Cizre’de kalıyor. Bu arkadaş da o şekilde şehit düşüyor.

Related Articles

Check Also

Close
Close