GenelŞehit

Büyük Komutan Ş. Baran Mawa Cizre şehitlerini anlatıyor – Ş. Nûda, Ş. Sozdar

Ş. Baran Mawa

Cizre’de bulunan arkadaşlardan bir tanesi de Nuda arkadaştır. Nuda arkadaş 2014 yazında Ali Çiçek Akademisi’ndeydi. Devrenin en genç arkadaşlarından bir tanesiydi. Hatta en genç arkadaşıydı diyebiliriz. Hilvan’lı bir arkadaştı. Ailesi yurtsever değildi. Hatta tam tersine işbirlikçi bir aileden gelmişti ama çok genç yaşta katılmıştı ve çok genç yaşta olmasına rağmen, yurtsever olmayan bir aileden gelmesine rağmen güven veren, kendisini katan, en üst düzeyde çalışmak isteyen bir arkadaştı. Kararlı, cesaretli, moralli bir arkadaştı. Kısa bir eğitimden sonra zaten bir yaz eğitiminden hemen sonra alana gönderildi. Alanda lise çalışmalarında kaldı Amed’te. Ardından Cizreye düzenlendi. Cizre’de uzun bir süre çalışma yürüttü ve yürüttüğü çalışmalarında sonuçlar da alan bir arkadaştı. Çünkü gerçekten bağlılığı, dürüstlüğü, katılım biçimi, yoğunlaşması güçlü olan bir arkadaştı.
Arkadaş yaralıydı. Hep arkadaşlar anlatıyorlar son güne kadar da ağır yaralıydı, sedyenin üzerinde bodrumda banyoya konulmuştu. El bombası hep yanındaymış, yani hiç yanından ayırmıyormuş. Yani kimseye de vermiyormuş, hep yanındaymış el bombası. Herhangi olası bir durumda bunu kullanmak için sürekli yanında tutuyor. Düşman bodruma girdikten sonra şehit düşüyor. Artık bombasını kendisinde mi patlatıyor bilmiyoruz ama Bodrum’da şehit düşüyor. Ailesi zaten cenazesini kabul etmemişti, reddetmişti. Yani öyle bir ailesi var, işbirlikçi bir aile. Hilvan’ın o işbirlikçi ailelerinin bir tanesidir.

Heval yine Cizre’de bulunan arkadaşlardan bir tanesi de Sozdar arkadaştı. Sozdar arkadaş onların devresi devam ederken bu süreç başlamıştı zaten. Onların devresi bu aylarda Eylül aylarında falan dağıldı. Kendisi Silopili olan bir arkadaştı.
Annesi de Silopi Direnişi’nde şehit düştü. İsmini duymuşsunuz. Cenazesi bir hafta boyunca sokakta kalan arkadaştır. Yani annesi Taybet İnan’dır. Aslında şöyle söyleyeyim Sozdar arkadaş gerçekten aldığı işi başarıyla yürüten, onu yürütebilen aslında birçok kişinin yapamadığı işi kendisi yapabilen bir arkadaştı. Zaten Sozdar arkadaş duruşuyla o güveni veriyordu. Yani insan duruşuna baktığında her işi yapabileceği güvenini alabiliyordu ondan. Belki çok fazla konuşan, çok fazla teorik birikimi olan bir arkadaş değildi ama çok emekçi ve pratikçi bir arkadaştı. Bu emekçiliği ve pratikçiliği ile yine o güven veren duruşuyla işlerin üstesinden gelebiliyordu, başarabiliyordu. Sozdar arkadaş daha önce de Cizre’de çalışmıştı. Cizre’yi iyi bilen, tanıyan birisiydi. Son güne kadar da heval Axin ile birlikte kalıyorlar. Yani 58’inci günde de heval Sozdar yararlı bile değil. Zaten ardından haber alınamadığında biz dedik ki eğer daha kimin kurtulup kimin şehit düştüğünü bilmeden; biz dedik ki heval Axin ile heval Sozdar hep birlikteydi. Eğer heval Axin ile heval Sozdar birlikte çıkmış olsa kurtulma ihtimalleri var. Çünkü Sozdar arkadaş Cizre’yi çok iyi biliyor, çok iyi tanıyordu. Sokak sokak biliyordu, ilişkileri tanıyordu, herkesi tanıyordu, kurtulmuş olabilir diyorduk. Ne zaman ve nasıl şehit düştüğünü bilmiyoruz ama 58’inci güne kadar da yaşadığını biliyoruz. Ondan sonra haber alamadık. Cenazesi henüz ortaya çıkmış değil, alınmış değil.

Related Articles

Check Also

Close
Close