Şehit Viyan Amed

Viyan Amed

Kod Adı: Viyan Amed
Adi Soyadi: Leyla Çetin
Şahadet Tarihi ve Yeri: Gever

 

Şehit Baran Mawa:

“Gever’de bulunan arkadaşlardan bir tanesi de Viyan arkadaştı. Viyan arkadaş 2014 kışında Ali Çiçek Akademesi’ndeydi. Zaten yeni katılmıştı öyle çok çalışmalarda falan yer almamıştı,katılır katılmaz, akademiye gelmişti. Fakat onların devresi tam bir devre olmamasına rağmen, 2-3 aylık bir yoğunlaşma devresiydi. Çok hızlı gelişen bir arkadaş oldu ve devre de böyle dikkatleri çeken bir arkadaştı. Yani hiç örgüt çalışmasında yer almamasına rağmen ve yurtsever olmayan bir aileden geliyor, yani abileri babaları falan AKP’lidir. Ona rağmen böyle hızlı gelip gelişti. Okuduğu yer itibariyle de çok fazla arkadaşlarla şey yapmamış. Sakarya’da okuyordu bir evde sadece birkaç yurtsever arkadaşı tanımış onun üzerinden katılmıştı. Fakat hızlı öğrenen, hızlı algılayan, hızlı kavrayan bir arkadaştı. Güven veren bir arkadaştı. İlk bakışta anlaşılan bir arkadaştı. Geldiği yöre itibariyle de, Amedliydi zaten. Kurdistan’da koşullardan kaynaklı çok az kişide olan bir kendine güven vardır. Özellikle Kürt kadınların da çok olmayan bir özellik, çok zor gelişen bir özellik. Şehit Viyan’dadaha başından beri bu çok belirgindi. Özgüvene sahip, zeki, çabuk algılayan, çabuk kavrayan, çabuk gelişen, çabuk uyum sağlayan ve aktif bir arkadaştı. Çabuk aktifleşiyordu. Pasif duran bir kişiliğe sahip değildi. Ondan sonra eyalet çalışmaları için Cilo’ya gönderildi.

Cilo’ya bir süre Colemerg çalışmalarıyla ilgilenmesi için gönderilmişti. Eyaletler içerisinde en zor olan eyalet Cîlo eyaletidir. Zagros en zor eyalettir, çok serttir. Örgüt geçmişi de çok fazla yok, pratikte de çok fazla kalmamış, askeri eğitimde almamasına rağmen gitti oraya. Çünkü çabuk gelişen bir arkadaştı, çabuk uyum sağlayabilecek bir arkadaştı, gönderildi. Bir süre orada çalışmaları yürüttükten sonra 24 Temmuz hamlesi başladığında 2 arkadaştılar. Yanındaki arkadaş gönderildi, kendisi kalmaya devam etti. Yani biz daha çok diğer arkadaşın gitmesinden yanaydık. Bir süre orada tek başına da kalıp çalışma yürüttükten sonra artık çekilme, üstlenme dönemi başlıyor. Artık oralarda çalışma yürütemez. Mesela ekim ayıyla birlikte artık orada çok çalışma yürütülemiyor. O zaman işte kendisi öneri yaptı içeriye gitmesi yönünde. Arkadaşın Gever’e gitmesi kararlaştırıldı. Gever’e gitti ve hep Gever’de kaldı, şehit düşene kadar hep Gever’de kaldı. Arkadaşın şahadeti de geri çekilme esnasında sığınakta şehit düşen arkadaşlardan biridir. O geri çekilme esnasında yani son dönemine kadar da yaşıyor, direnişin içerisinde kalıyor. Geri çekilme esnasında 7 kişilik bir gruptur. Bu arkadaşlar sığınaklar şehit düşüyorlar.

Arkadaşlarım çokça bahsettiği bir arkadaştır. Daha önce hiçbir pratik tecrübesi olmamasına rağmen Gever gibi bir yere gitti. Gever gibi zorlu Gever gibi bizim açımızdan kritik olan bir yere gitti ve gerçekten önemli bir etki de bıraktı. Önemli bir düzeyde yakalamıştı. Arkadaşlar çokça bahsediyorlar, oranın halkıda çok bahsediyormuş. Kurdistan kadınlarında çok olmayan bir özellik Viyan arkadaşta çok belirgin olarak yaşanıyordu. İlk günden beri bu yaşanan bir durumdu. Gerçekten çok gelişen bir arkadaştı. Gever’den gelen birisiyle görüştük arkadaş bu direnişi içerisindeyken, şahadet benim zoruma gitmez ama şehadetten sonra düşmanın cenazemle oynaması benim zoruma gider demiş. Şimdi bilmiyorum yani onun cenazesi ailesi çok peşine düşmedi. Gidip kan örneğini falan verme durumları da yok.

Kararlılığı, tutumu, tavrı çok belirgin olarak ön plana çıkıyordu. Birçok kişi de şu yaşanır ya mesela yanlışları görür rahatsız da olur ama çok dile getirmez. Viyan arkadaşta öyle değildi, keskindi o konuda, çarpıcıydı. Yanlışı gördüğü yerde, ortamı, yeri neresi olursa olsun tavrını koyan bir arkadaştı.”

 

Close