Şehit Bişeng Brûsk

Bişeng Brûsk

Kod Adı: Bişeng Brûsk
Adi Soyadi: Rojda Bîlen
Esil: Şirnex-Cizîr/Koçtepe
Partiye Katıldığı Tarih ve Yeri: 2010 Eskişehir
Şahadet Tarihi ve Yeri: 28.07.2023 Medya Savunma Alanı

 

Cizre’nin Yiğit Öncü Kadını: Bişeng Brûsk

Bişeng yoldaşımız Kürdistan direniş değerlerine bağlı, Cizîra Botan’lı yurtsever bir ailenin içerisinde 1988 yılında İsviçre/Lozan’da dünyaya geldi. Ailede abisi Şehit Brusk’ün ve geniş aile de olan şehitlerin değerlerine sahip çıkma duygusu ile büyüdü. Aldığı değerlere anlam katarak yönünü Kürdistan’a vermesini bildi ve düşmanın soykırım-asimilasyon politikalarını kendi şahsında boşa çıkardı. Daha genç yaştan itibaren düşmanın soykırım politikalarının farkında olarak Kürdistanî yönünü korumayı başardı. Her zaman halkımızın özgürlük mücadelesi ve düşman gerçekliği esas gündemi oldu. Buna layık bir katılımın sahibi olabilmek için her zaman büyük bir arayış içinde oldu. Özellikle Üniversite yıllarında APOCU Gençlik ve Genç Kadın Hareketi ile tanışınca Cizre’nin intikamını alma istemi daha gürleşti. PKK ve PAJK öncülüğünde yeni bir yaşamın var edilebileceğine olan inancı her gün daha da yükseldi. Eskişehir’de üniversite okuduğu yıllarda düşmana karşı dirilişin ancak ve ancak radikal bir mücadele ile olacağı bilinci ile gençlik ve genç kadın çalışmalarına katıldı. Kuzey Kürdistan gençliğine köylerden mahallelere ve şehirlere varana dek öncülük yapmayı esas aldı. Düşmanın engel olma çabalarına karşın hiçbir şekilde geri adım atmayarak üzerine düşen rolü oynamasını bildi. 2010 yılında profesyonel bir devrimci olarak katıldığı Komalên Ciwan ve Komalên Jinên Ciwan çalışmalarından şehit düştüğü güne kadar üstün bir katılımın ve başarının adı olmuştur. İlişki kurduğu her genç, kadın ve ailelerde mutlaka bir iz bırakmış ve onlara ahlaklı ve politik doğru yaşamın kapılarını aralamıştır. Bakurê Kürdistan gençliğini eğitip örgütleyerek düşman karşısında direniş saflarına çekmede yine Kürt gençliğinin akın edercesine yönünü gerilla saflarına vermesinde etkili bir rolün sahibi olmasını bilmiştir.

Yoldaşlığı, ahlakı, bağlılığı ve militan duruşu ile gittiği her yerde saygınlık uyandırmıştır. Önder APO’nun paradigmasında daha yetkince derinleşmek ve buna göre bir militan kişilik sahibi olmak için yönünü özgür Kürdistan dağlarına vermiştir. Dağlarda katıldığı özgür kadın ve gençlik akademilerinde PAJK ve PKK militan kimliğinde daha da derinleşerek özverili bir duruşun sahibi olmuştur. Kendini askeri ve ideolojik anlamda daha fazla donatmıştır. Katıldığı Şehit Nuda Karker ve PKK Sakine Cansız Ocağı eğitim devreleri ile birlikte Önder APO’yla daha fazla bütünleşmiş, Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde daha derin bir şekilde yoğunlaşarak özgür kadın duruşunda örnek teşkil eden bir katılımın sahibi olmuştur. Kürdistani ve doğal özellikleri ile çalışmalara öncülük ettiği her parçada gelişmenin, örgütlenmenin ve eylemselliğin adı olmuştur.

Bişeng yoldaşımız gençlerin ve genç kadınların nerede örgütlenme ihtiyacı varsa yönünü oraya vermiştir. Başurê Kürdistan gençlik ve genç kadın çalışmalarına Leyla Qasım’ların ruhu ile katılmış ve büyük bir emeğin sahibi olmuştur. Burada göstermiş olduğu başarılı pratiğin ardından uzun yıllar Rojhilatê Kürdistan gençlik çalışmalarına öncülük etmiştir. Yüzlerce genci ve kadını eğitmiş, İran Rejimine karşı bilinçlendirmiş ve direnişe sevk etmiştir.

Kadın devrimi olan Rojava devrimine daha önde katılabilmek ve gençleri, genç kadınları Önder APO’nun fikri ile eğitebilmek için yönünü Rojava devrimine vermiştir. Bişeng yoldaşımız, büyük bir cesaret ve tutku ile düşmanın Rojava’yı imha etme saldırıları karşısında gençliği ve halkı uyandıran serhildan ruhu olmuştur. Gittiği alanlarda görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirdikten sonra tekrardan yönünü Medya Savunma Alanları’na vermiştir. Mücadele dolu yıllarında yorgunluk ve durmak bilmeyen, akarsu gibi temiz ve coşkulu bir yürüyüşün sahibi olmayı bilmiştir. Şehit Sara ile birlikte faşist Türk devletinin hava saldırıları sonucunda şehadete ulaşmıştır.

Bişeng yoldaş demek mütevazi ve asil bir devrimci kadın duruşu demektir. Bu duruşu ve öncü katılımı ile Berivan Cizre’lerin ardılı olmuştur. Bizler de Şehit Bişeng’in bizlere devrettiği mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü yineliyoruz.

Ş.Bişeng Brûsk ve Ş.Sara Hogir Riha Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz.

”Bişenglerin ve Saraların intikam ruhuyla mücadeleye katılın, faşist sürülerine karşı direniş ateşini gürleştirin”

Close