Şehit Nuda Elefterya

Nuda Elefterya

Kod Adı: Nuda (Hevî) Elefterya
Adi Soyadi: Muazzez Moğul
Doğum Tarihi ve Yeri: 02.09.1994 Hîlvan
Partiye Katıldığı Tarih ve Yeri: Nisan 2014 İzmir
Şahadet Tarihi ve Yeri: 2016 Cizre

 

Şehit Baran Mawa

Orada bulunan arkadaşlardan bir tanesi de Nuda arkadaştır. Nuda arkadaş 2014 yazında Ali Çiçek Akademisi’ndeydi. Şehit Erişlerin devresindeydi. Devrenin en genç arkadaşlarından bir tanesiydi. Hatta en genç arkadaşıydı diyebiliriz. Hilvan’lı bir arkadaştı. Ailesi yurtsever değildi. Hatta tam tersine işbirlikçi bir aileden gelmişti ama çok genç yaşta katılmıştı ve çok genç yaşta olmasına rağmen, yurtsever olmayan bir aileden gelmesine rağmen güven veren, kendisini katan, en üst düzeyde çalışmak isteyen bir arkadaştı. Kararlı, cesaretli, moralli bir arkadaştı. Kısa bir eğitimden sonra zaten bir yaz eğitiminden hemen sonra alana gönderildi. Alanda lise çalışmalarında kaldı Amed’de. Ardından Cizre’ye düzenlendi. Cizre’de uzun bir süre çalışma yürüttüğü çalışmalarında sonuçlar da alan bir arkadaştı. Çünkü gerçekten bağlılığı, dürüstlüğü, katılım biçimi, yoğunlaşması güçlü olan bir arkadaştı.

Arkadaş yaralıydı. Hep arkadaşlar anlatıyorlar son güne kadar da ağır yaralıydı, sedyenin üzerinde bodrumda banyoya konulmuştu. El bombası hep yanındaymış, yani hiç yanından ayırmıyormuş. Kimseye de vermiyormuş. Herhangi olası bir durumda kullanmak için sürekli yanında tutuyor. Düşman bodruma girdikten sonra şehit düşüyor. Artık bombasını kendisinde mi patlatıyor bilmiyoruz ama bodrumda şehit düşüyor. Ailesi zaten cenazesini kabul etmemişti, reddetmişti. Yani öyle bir ailesi var, işbirlikçi bir aile. Hilvan’ın o işbirlikçi ailelerinin bir tanesidir Heval Nuda’nın.

Büyük Komutan Ş. Baran Mawa Cizre şehitlerini anlatıyor – Ş. Nûda, Ş. Sozdar

Direnmenin diğer adı oldu: Nuda Elefterya

Nuda Eleftarya diğer ismiyle Muazzez Moğol 1994 yılında Riha’nın Hilvan ilçesinde dünyaya gözlerini açıyor. Nuda’nın dünyaya gözlerini açtığı Hilvan ağalık sistemine karşı özgürlük hareketinin mücadele yürüttüğü ilk alanlardandır. Buna bağlı olarak düşmanın asimile politikaları da bu derecede kendini göstermiştir Hilvan’da. Nuda yoldaş böyle bir sosyal yapıya sahip Hilvan’da büyüyor .

Nuda’nın ilk isyanı babasına oluyor. Baba aile içerisinde küçük devlet olarak kendini yaşatan baba kavramı Nuda’nın büyüdüğü ailede de oldukça etkindi. Heval Nuda’nın babası düşmanla birebir iletişim içerisndeydi. Nuda’nın anlatımlarından da anlaşılıyordu Nuda’nın ilk isyanı babasınaydı.

Nuda’yı dışardan gören herkesi etkilerdi. Dobra, sevecen ve kendine özgündü Nuda. Eylemlerde her zaman en öndeydi. Öncü bir genç kadındı. Kendinden emin ve netti Nuda. Her şeyden hesap sorarcasına bir yaklaşımı vardı Nuda’nın. Nuda’nın karşısında konuşurken seninde onun gibi net ve keskin olman gerekiyordu.

Nuda’nın yoldaşlığı da samimi ve içtendi. Amed’te Kadir Çakmak arkadaş bir şehit düştüğünde, cenazesini duvarın arkasından çeken biri var o kişi Nuda’dır. Nuda heval yoldaşların yoldaşı olmayı başarmış samimi gülüşü ve umuduyla yoldaş olmayı bilirdi Nuda.

Heval Nuda, liseye kadar Hilvan’da okuyor. Üniversiteyi ise Ege’de okuyor. Çalışmalara ilk girdiği zamanlarda dahi fedakarlığı düşman inat direnen yönüyle yurtsever bir genç kadın olarak her zaman ön saflarda yer alan Nuda 27 Kasım PKK’nin kuruluş yıl dönümünde yapılan kutlamalarda gözaltına alınır. Gözaltında düşman gerçekliğini daha net gören heval Nuda gözaltında tanıdığı arkadaşlardan etkileniyor ve çalışmalarda daha aktif yer alamaya başlıyor.

Heval Nuda mücadelesini artırmak istiyor ve 2013’te katılım kararı verir. Ama bu Nuda’nın ilk katılım denemesi değildir daha önce de katılmak isteyen Nuda babasının ihbarı üzerine düşman tarafından alınır ve Nuda’nın babası düşmanın tarafında heval Nuda’nın sorgusuna girer. Nuda ilk isyanın zaferini ise katılımıyla kazanır. Nuda artık özgürlüğüne koşan bir gerilladır. Heval Nuda gençlik çalışmalarında uzun süre kalıyor ve ideolojik bir eğitim gördükten sonra gençlik çalışmaları için Kuzey Kürdistan’a gönderiliyor.

Nuda ‘Hevaallllll!’ dediğinde bütün samimiyet ve içtenliğiyle söylerdi. Nuda umutla kendine has deyişiyle ‘Hevaaaalllllll!’ diye sesleniyordu… Şimdi yeniden biz diyoruz ‘Hevaaalllllll hayallerini gerçekleştireceğiz!’

Nuda heval her zaman kaygısızdı bireysel kaygılardan uzaktı. İlke ve ölçüleri her zaman koruyan, herkesi etrafında toplardı. Riha topraklarının verdiği isyankar ruhla, anaya doğuşa koşuyordu heval Nuda. Kadının isyan hali olabilmişti Nuda…

Bu süreç içerisinde özyönetim direnişlerinde Farqin’de düşmanla yüz yüze gelen heval Nuda bütün vahşiliğiyle düşman gerçekliğini bir kez daha yaşıyor. Düşmanı tanıdıkça heval Nuda’nın öfkesi ve kini daha da artıyor, iradesi ise düşmana diz çöktürecek seviyeye geliyor. Nuda’yı alan düşman günlerce işkence yapmasa da heval Nuda’nın direniş ateşini söndüremiyor aksine daha da büyütüyordu. Düşmanın işkencesinde sonra sağlık durumu kötüleşen Nuda iradesi ve moraliyle kısa bir süre de iyileşiyor ve iyileştikten sonra Cizre’ye geçiyor. Son ana kadar da Cizre’de arkadaşları koruyan kollayan bir duruşa sahipti. Sürekli arkadaşlara moral verendi Nuda.

Cizre direnişin diğer adı olurken içinde Nuda’nın iradesi ve mücadelesiyle daha da kutsallaşıyor. Mem û Zin’in mekanı Nuda’nın ülke sevdasına şahitlik ederken, Nuda’nın bedeni direniş mekanı Cizre’ye düşerken evladını kaybeden bir ana gibi ağlıyor Cizre. Cizre’de sonuna kadar direnerek ve savaşarak özgürlük yolunda, sonsuzlar kervanına katılıyor Nuda yoldaş. Geride yoldaşlarına emanet ettiği kavgası ve yoldaşlarının yemini ettiği intikamını bırakıyor. Direnişi ile tarihin kara sayfalarını beyaza boyayan Cizre’ye bir Nuda kalıyor. Nuda direnişin ve iradenin adını yeniden tarihe yazıyor.

Close