Şehit Vejîn Jiyan

Vejin Jiyan

Kod Adı: Vejîn Jiyan
Adi Soyadi: Hicran Ecuz
Şahadet Tarihi ve Yeri: 07.08.2023 Hesekê

 

Şehit Vejîn Jiyan Anısına: Özgürlük Tanrıçasına!

 Temmuzda geçirdiği bir kaza sonucu ağır yaralanan ve tüm kurtarma çabalarına rağmen 27 Temmuz’da şehadete ulaşan YPJ savaşçısı Şehit Vejîn Jiyan Anısına…..

Mazlum Tolhildan: ÖZGÜRLÜK TRANRIÇASINA

Vejîn her şeydir. Varoluş sancısından sonraki hakıkattır. Her şey onunla başlar; bazen bir anneyle yaşama gözlerini açan bir bebek, bazen bir Önderle halkın gözlerini açan bir düşünce, birlik ve direniş olur. Bazen de tüm zincirleri kırıp, özgürlüğü doğuran bir Tanrıça olur. Vejîn Jiyan olur. Beş bin yıllık uygarlık zihniyetinin yönettiği, bütün gerici zihniyetleri parçalayıp, kadınların ve ezilenlerin mücadelesine Vejîn oldun, Vejîn yoldaş…

Starla başlayan bu direniş geleneğinin en büyük temsilcilerindendi o. Mazluma yoldaş, zalime düşman olandı. Yaşamının yirmi dört saatini dolu dolu yaşayan bir devrimciydi. Vejîn yoldaşın boş bir anını görmek çok zordu. Her an bu kutsal amaca nasıl hizmet edilir diye düşünen ve düşündüğünü yapan bir arkadaştı.

Sen onunla normal bir sohbet ettiğini sanırsın. Fakat o sendeki eksik yanlarını çoktan fark edip, sende bunların aşmanın çabası içerisindeydi. Söz vermişti binlerce yıl süren sömürgeciliğe karşı, direnen kahraman halkına. Söz vermişti faşist devletin yaşamlarını kararttığı Kürdistan çocuklarına. Söz vermişti özgürlük uğruna ölümsüzleşenlere, bu devrimin gerçekleşeceğine dair…

Basit bir Yaşamı kendine haram bellemişti. O, Önder APO’ nun ‘‘Yaşam Yaşanacaksa Özgür Yaşanmalı“ sözüne tüm benliğiyle inanan, Önderliğe katılmış bir arkadaştı. Heval Zîlan’ın ‘‘Başkanım! Eğer canımdan başka bir şeyim olsaydı, onu da verirdim” sözüne bağlıydı. Saralardan aldığı bu görkemli bayrağı sonuna kadar dalgalandırdı. O, Kürdistan’da yapılan katliamların öfkesiyle yaşayan bir arkadaştı. İntikam ruhu en somut örneğiyle onda kutsallaşmıştı adeta. Yapılan zulümleri unutmamıştı. Ağrıyı, Dersimi, Zilanı, Koçgiriyi unutmamıştı. Unutmamıştı savaş meydanlarında parçalanan gencecik bedenleri unutmamıştı. Cizre bodrumlarında hakikate ulaşan Derwêş yürekli insanları. Onların intikamını alma amacıyla yaşıyordu.

Sömürgeciliğin korkulu rüyası, erkek zihniyetinin korktuğu bir tanrıçaydı o. Sara’dan Zilan’a, Zilan’dan Vejîn’e aktarıldı bu direniş kültürü. Kavga soyadı olmuştu adeta. Kavgayla Vejîni yaratmaya yeminliydi. Halkının Özgürlük Vejînini yaratmaya yeminliydi. Onun için kavga tüm coşkusuyla devam ederken, günler 27 Temmuzu gösteriyordu. Vejîn Yoldaş devrimciliğinin en coşkulu sürecinde, intikam ruhuyla yanıp tutuşurken ölümsüzlüğe kovuştu.

Bir sessizlik saldı dünyayı, bir annenin kalbi sıkıştı. Cudi durgunlaştı, kuşlar uçmaya utandı. Hırçınlaşarak akan Dicle akmak istemedi. O gün çiçekler açmak istemedi. Ölüm utanmıştı hakikatinden. Bir yıldız kaydı o gün hakikate doğru, ve tekrardan Vejîn oldu binlerce insana. Milyonlarca insanın yüreğine gömüldü.

Ve artık yüzlerce genç kadın adını almıştı senin. Ve herkes seni kabesi bellemişti artık. Vejîn de o güzel insanlar gibi, güzel atlara binip hakikate yol aldı. Arkasında bıraktığı ateşi harlandırarak ölümsüzlüğe adını yazdırdı…

“Heval Vejin yüreğindeki özgürlük aşkını bilinciyle birleştirip hakikat yolculuğunu öyle sürdürüyordu”

Şehit Vejin Jiyan Anısına

Ey ülke

Bir dolunay vaktinde

Düşlerimi omuzlayıp yüceltenlere sığındım

Senin bağrında tomurcuklanan ölüm

Yaşanma zahmetine değmez bir hayatın

Öfkesinin namluya sürümüydü

Zulmün hüküm sürdüğü bu ufuksuz boşlukta

Gerilla gibi gülmek yakışırdı bana

Yüreğimin bereketli topraklarına

Yalnız senin sevdanı sürdüm

Şimdi bu mahşeri kavgada

Bu sevdanın hasadıdır ömrüm.

Cizîr, Cîzîra Botan. Diriliş ve direnişin kadim yurdu. Botan’ın daima özgürlüğe atan emektar kalbi. Tanrıçalar yaratan kutsal şehir. Zin’in destanlaşan sevdasının kenti ve nice kahramanlar yaratan şehitlerin ve şehadetlerin başkenti…

İnsanlık tarihinde bazen kader değiştiren ve yeni başlangıçlara sebep olan şeyler vardır. Bu bazen bir olay, bazen bir kahraman, bazen bir kent, bazen de bir kıvılcımdır. Cizre tüm bunları içerisinde barındıran yegane serhildanlar kentidir. Düşmanın ‘’umutlarını öldürdük’’ dediği noktada kendi bağrından umutlar yeşertip Kûrdîstan’ın her yanına yayan büyük kayranın namağlup kenti… Sayısız defa viran edilen, soykırımlar gören, talan edilip yakılan fakat her defasında bir Anka misali kendi küllerinde yeniden dirilmesini bilen kent ve bağrından koparıp özgür dağlara gönderdiği çocuklarına kendi tarihine yaraşır kahramanlıklar yaşatan onurun kutsal şehridir Cizre.

Heval Vejîn Jîyan da bu şanlı kentin bir çocuğu olarak uluslararası komplodan bir yıl sonra 2000 yılında yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Hem doğduğu Cûdî mahallesinin yurtseverlik kültürü hem de ailesinden bir çok katılım ve şehit olmasından kaynaklı daha çocuk yaşlarda partiyi tanır.

2015 yılına geldiğinde faşist TC Devleti genel olarak Bakura ve Medya savunma alanlarına karşı geniş bir saldırı … başlatır. Bu saldırılara karşı Kûrdîstan gençliği tarihi bir duruş sergileyerek bir çok kentte hendekler kazıp direniş pozisyonuna geçer. Halkı savunmak için muhteşem bir direniş örneği sergileyen, düşmanın içeriye girmesine izin verilmeyen ve savaşın en yoğun geçtiği yerlerden biri de kuşkusuz serhıldanlar şehri olan Cîzîra Botan’dır. Düşmanın soykırım saldırılarına karşı Mehmet Tunçların tutumları çok nettir. Asla teslim olmayacak, faşizme karşı son nefeslerine kadar direneceklerdi.

Onlarca genç ve genç kadın öncülük ettiği bir direniş destanı yazılır…

Heval Vejîn bu destanın en yakın tanıklarından biridir. APOCU irade, kararlılık ve gösterilen azmin birincil derecede şahidi olur. Tanık olduğu tüm bu özellikler onun da yönünü belirler. O gördüklerine sadece bakmakla yetinmeyecek, bunu oluşturduğu farkındalıkla sorumluluk üstlenecektir. Sistemin önümüze serdiği bu yanlış yaşamı doğru yaşamak mümkün değildir. Bunun için tanrıçaların izinde Zilan’laşmak, Beritan’laşmak ve Viyan’laşmak dışında başka bir yol yoktur. Ve o hiç tereddüt etmeden tüm içtenliğiyle bu yolu seçer.

Heval Vejîn Jîyan katıldıktan sonra Komale Ciwan bünyesinde gençlik çalışmalarına katılır. Kısa süre içerisinde kedisini eğitip APOCU bir militan olur. Başta Şengal, Rojava olmak üzere bir çok alanda çalışma yürütür. Sonrasında da mücadelesine YPJ saflarında devam eder. Ödünsüz ideolojik duruşundan dolayı kısa süre içerisinde hem yoldaşları hem de çalışma yürüttüğü alanlarda çok sevilir ve fedakar duruşuyla ön plana çıkar. Çalışmaları esnasında verdiği tüm kararlarda tereddütsüz ve net oluşu Önderlik ideolojisindeki derinliğini ifade eder.

Tarihteki ilk kölelik kadınla başlatılmıştı. Bunun için şimdi toplumun özgürlüğü de ancak kadın özgürlüğüyle mümkün olacaktı. Bundan dolayı Heval Vejin yüreğindeki özgürlük aşkını bilinciyle birleştirip hakikat yolculuğunu öyle sürdürüyordu. Fakat onun en belirli özeliklerinden biri de bildiklerini sadece kendisiyle sınırlı tutmaması idi. Düşmanın Kûrdîstan gençliği üzerindeki kirli politikaları ortadaydı. Gençleri ve genç kadınları sanal yaşam ve yozlaştırılmış bir kültürle etkileyip uyuşturucu, fuhuş bataklığına çekmekteydi. Kürt gençliği şahsında Kûrdîstan halkı güçsüz ve umutsuz bırakmak isteniyordu. Heval Vejin özellikle Rojava’da buna karşı en güçlü silahı olan örgütsel bilinciyle eşsiz bir mücadele yürüttü. Kürt ve Arap gençlerini eğitip onlarda toplumsal bir bilinç oluşturarak mücadeleye kazandırdı.

Heval Vejin ideolojik duruşuyla birlikte fedakarlığı ve mütevaziliğiyle de etrafındakileri etkiledi. O toplumsal devrim iddiası olanların öncelikle kendilerinde bir devrim yapmaları gerektiğini iyi biliyordu. Toplumu özgürleştirmek isteyenlerin öncelikle kendilerini özgürleştirmesi gerekiyordu. Bunun için Cîzîra Botan’ın yüreğinden kopup gelen bu genç kadın sistemin bütün köleci özeliklerinden kendisini arındırmıştı. O hakikat izinde, APOCU, militan bir kadındı. Belki Botan, Dersim ve Bakur gerillacılık hayalini fiili olarak gerçekleştiremedi ama ona doğru yol alıyordu. Nasıl ki mücadele yaşamındaki 8 yılını dopdolu bir mücadeleyle geçirdiyse aynı zamanda şehadetiyle de 14 temmuz Direnişi ve 15 Ağustos Hamlesi arasında bir köprü olmayı başardı.

Bu vesileyle Ş. Vejin Jiyan’ı bir kez daha anarken, onun devrimci hayallerini gerçekleştirme sözümüzü tekrardan yineliyoruz.

Özgür Şerker: “Türk işgali ne yaparsa yapsın Apocu gençliğin önünü alamaz”

Stêrk TV’de yayınlanan Özel programda konuşan PKK Gençlik Komitesi üyesi Özgür Şerker, şehit Vejin Jiyan ve şehit Özgür Roni’yi andı.

Stêrk TV Özel programında konuşan PKK Gençlik Komitesi üyesi Özgür Şerker, konuşmasına  Şehit Vejin Jiyan ve Şehit Özgür Roni’yi anarak başladı. Özgür Şerker, aynı zamanda Kürdistan gençliğine de önemli bir mesaj vererek şunları söyledi: “Bilindiği gibi yakın zamanda Heval Vejin ve Heval Özgür’ün şehadetleri ilan edildi. Her iki arkadaşımız da Türk işgalinin saldırılarında şehit oldular. Bu mücadelede yerlerini aldılar, emsalsiz çalışmalar yürüttüler, Kürdistan gençliğine ışık oldular. Mücadeleye bir yıldız gibi katıldılar ve bunun sonucunda da arkalarında değerli bir miras bıraktılar. Bu nedenle bu iki dostu anlamayı ve tanımayı hem bizim hem de tüm Kürdistan gençliğine boyun borcudur. 

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Kürdistan gençliği bu dostları tanımalı. Heval Vejin’in, Heval Özgür’ün mücadele ruhunu kendilerine kıble olarak görmelidirler. Bu arkadaşlar Kürdistan gençliğinin fedakarlıklarıydı. Bu arkadaşlar, heval Vejin ve Özgür Roni Kürdistan gençliğinin sembolleriydi. Bu uğurda savaştılar, Bu uğurda düşmana karşı dimdik ayakta durdular ve bu uğurda büyük bedeller verdiler. 

Bu yoldaşları hiçbir zaman unutmayacağız, her zaman onların izinde olacağız ve inanıyoruz ki düşman bundan dolayı mutlu olamaz çünkü bu arkadaşlar şehit oldu ve ertesi gün bir grup genç bu arkadaşların adlarını alarak katılımlarını ilan ettiler. Düşmana verilecek en anlamlı mesaj budur. Bu gösteriyor ki Türk işgali ne yaparsa yapsın Apocu gençliğini ele geçiremez. Ne kadar saldırmaya çalışsa da en sonunda kendisi kaybedecek.

Özgürlük tohumu olan bu tohum bir kere Kürdistan’a ekilmiş. Apocu gençliği bir kere bu özgürlüğün tadına varmış. Bu nedenle hem  heval Vejin şahsında, hem de heval Özgür Roni şahsında bu yoldaşları bir kez daha büyük saygıyla ve anıyorum ve anıları önünde eğiliyorum. Onların hedeflerini, hayallerini gerçekleştirene kadar onların intikamımızı alana kadar, her zaman, sürekli bir mücadele içinde olacağımızı belirtiyorum.”

Dayê Neam, Şehit Vejîn Jiyan için konuştu

Êzîdi Özgür Kadın Hareketi Sözcüsü (TAJE) Dayê Neam, 7 Ağustos günü şehadete ulaşan YPJ savaşçısı Ş. Vejîn Jiyan’a dair Nuçe Ciwan ajansımıza konuştu.

Daye Neam Şehit Vejin’in şehadetinden çok etkilendiklerini belirterek, Şengal’de çalışma yürüttüğü süreçlerden bahsetti. “Heval Vejin, Şengal’de çok güzel işler yaptı. Gençlerle gençti, savaşçılarla savaşçıydı. Meclisle birlikte çalışıyordu. Nerede olursa olsun çalışırdı.” dedi.

Dayê Neam, şehit Vejîn Jiyan’ın Şengal gençlerine çok emek verdiğinden bahsederek “Heval Vejin, Şengal gençlerini toplayıp bir araya getirene kadar büyük bir zorlama yaşadı. 2020 yılında KDP ve Türk Devletinin ittifakıyla askeri güçler üzerimize geldiler; o günlerde heval Vejin hep yanımızdaydı. Gecesini gündüzünü bir etmişti. Gençleri eğitti. Gençleri çalışmalara dahil etti. Gençler için birçok şey yaptı.” dedi. 

Ş. Vejîn ve yoldaşlarının şehadetini de bir ferman olarak tanımlayan dayê Neam, “Biz bu ayın 20’sine kadar günleri ferman günleri olarak anıyoruz. Heval Vejin de da arkadaşlarıyla birlikte şehit oldu, bu bizim için de bir ferman gibiydi, katliam gibiydi. Otomobilde 4, 5 kişi şehit oldu. Bu bizim için çok zordu. Heval Vejin’in şehadetinden büyük üzüntü duyduk. Buradan ailesine onlara dualarımızı gönderiyor, kendilerine ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Daye Neam konuşmasının devamında DAİŞ’in Şengale dönük saldırılarında, Êzîdî halkını kurtarmaya gelen ve onlarca şehîd veren gerillalardan bahsetti. Daye Neam, “Şehitler bizim için çok anlamlıdır. O günlerde o HPG şehitlerinin döktüğü kan sayesinde biz bu günlere geldik. HPG’ye borçluyuz. Dağlarda sınır aşarak buraya kadar gelen gerillalara borçluyuz. Êzîdî milletinin yardımlarına koştular, milleti eğittiler. Kıyamete kadar onları unutmayacağız, o şehitleri unutmayacağız.” diye belirtti.

Dayê Neam konuşmasını başta Önder APO olmak üzere tüm siyasi tutsaklara ve özgür dağlarda savaşan gerillalara selam göndererek, “Bê Serok Jiyan Nabe” “Şehîd Namirin” sloganlarıyla bitirdi.

Röportajın tamamı şu şekilde:

Öncelikle Heval Vejin’in mücadelesini anlatma fırsatını bize verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Öncelikle Şehit Vejin’in şahsında tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyor ve onların önünde eğiliyorum. Ailelerine, Kürt halkına ve Êzîdî milletine başsağlığı diliyorum.

Heval Vejin çok iyi bir yoldaştı. Arkadaşlarıyla dostluğu çok iyiydi. Gittiği her aileye kendi ailesi gibi görüyordu. Gittiği evlerde de aileler, heval Vejin’e evin kızı gibi davranırlardı. Heval Vejin’in şehadeti hepimize çok ağır geldi. Heval Vejin, Şengal’de çok güzel işler yaptı. Gençlerle gençti, savaşçılarla savaşçıydı. Meclisle birlikte çalışıyordu. Nerede olursa olsun çalışırdı.

Heval Vejin, Şengal gençlerini toplayıp bir araya getirene kadar büyük bir zorlama yaşadı. 2020 yılında KDP ve Türk Devletinin ittifakıyla askeri güçler üzerimize geldiler; o günlerde heval Vejin hep yanımızdaydı. Gecesini gündüzünü bir etmişti. Gençleri eğitti. Gençleri çalışmalara dahil etti. Gençler için birçok şey yaptı.

Heval Vejin ile çok yakındık. Biz anneler ve aileler onun şehadetinden çok etkilendik. Şehitlerimiz için çok üzülüyoruz ama onlarla gurur da duyuyoruz. Şehitlerimiz olmasaydı bu günlere ulaşamazdık. Ve biz bu günleri bir yerlerde anamazdık, şehitlerimizi anamazdık.

Biz bu ayın 20’sine kadar günleri ferman günleri olarak anıyoruz. Heval Vejin de da arkadaşlarıyla birlikte şehit oldu, bu bizim için de bir ferman gibiydi, katliam gibiydi. Otomobilde 4, 5 kişi şehit oldu. Bu bizim için çok zordu. Heval Vejin’in şehadetinden büyük üzüntü duyduk. Buradan ailesine onlara dualarımızı gönderiyor, kendilerine ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Heval Vejin’le birçok anımız oldu. Etkinliklere birlikte gittik, toplantılara birlikte gittik, kutlamalara birlikte gittik. 8 Mart, Newroz ve Çarşama Sor, her yere birlikte giderdik. Bir gün birbirimizi görmesek, ertesi gün birbirimizi gördüğümüzde sanki bir yıldır birbirimizi görmemiş gibi sarılırdık.

Şehitler bizim için çok anlamlıdır. O günlerde o HPG şehitlerinin döktüğü kan sayesinde biz bu günlere geldik. HPG’ye borçluyuz. Dağlarda sınır aşarak buraya kadar gelen gerillalara borçluyuz. Êzîdî milletinin yardımlarına koştular, milleti eğittiler. Kıyamete kadar onları unutmayacağız, o şehitleri unutmayacağız. Egîd Ciwyan gibiler, heval Dilşer gibiler buraya gelip komutanlık yaptılar Êzîdî halkını eğittiler. YBŞ onların elinde inşa edildi. Ever Êzîdî erkek ve kız çocuklarından oluşuyor ama onların eliyle inşa edildi. Kurulana kadar eğitim verdiler, örgütlediler.

O şehitleri anıyor, ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Êzîdî milletinin ve tüm Kürt halkının başı sağ olsun. Buradan dağın zirvesine kadar kölemizi gerillalara gönderiyoruz. Êzîdî milleti olarak, Êzîdî Kadın Hareketi olarak, Önderliğimize ve buradan İmralı’ya kadar cezaevinde bulunan tüm tutsaklara selamlarımızı gönderiyoruz. Ve diyoruz ki:

Bê Serok Jiyan Nabe

Şehîd Namirin!

Şehîd Namirin!

Şengal gençleri, Şehit Vejîn Jiyan anısına konuştu

7 Ağustos günü şehadete ulaşan YPJ üyesi Şehit Vejîn Jiyan 2018 ve 2021 yılları arasında Şengal’de çalışma yürütmüş, bir çok genç örgütlemiş, eğitmiş. Şengal halkı için direnmiş ve halkın yüreğinde yer edinen arkadaşlardan biri olmuştur.

Bu temelde Şengal gençleri, Asayiş üyesi Dilovan Ezîdxan ve Şengal Meclisi üyesi Xalid Şengalî, Şehit Vejîn Jiyan’ın Şengal’de olduğu süreçteki mücadelesi, çalışmalarını ve özelliklerini Nuce Ciwan Ajansına anlattı.

Dilovan Ezîdxan:

24 saat boyunca çalışırdı ve tüm zamanını bu topluma adardı

“Öncelikle Şehit Vejin Jiyan şahsında 3 Ağustos Şengal Fermanı şehitlerini anıyor anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Şehit Vejîn zor zamanlarda Şengal’e geldi ve çalıştı. Toplumumuzu bir sistemden kurtaranlardan biriydi. Onun tek isteği toplumumuzun artık sıkıntı ve zorluk yaşamamasıydı. 24 saat çalışırdı ve tüm zamanını bu topluma adardı. Zamanını Şengal gençlerine, Ezidxan gençlerine verirdi.

Gerçek şu ki, ne kadar söylersek söyleyelim, bir sözle, bir saatlik konuşmayla Heval Vejin neler yapmış anlatılamaz. Heval Vejin Şengal’de olduğu süreçlerde Şengal güçlü bir etki alanıydı. Amacı Şengal halkıyla birlikte olmaktı. 24 saat boyunca çalışırdı.

Heval Vejin sadık bir arkadaştı. Her zaman gençlerimizin gelişmesini isterdi. Düşmanın baskıları ve katliamlarının olmamasını isterdi. Biz Heval Vejin’in takipçileri olarak; onun intikamını alacağımıza ve kanını yerde bırakmayacağımıza söz veriyoruz.”

Xalîd Şengalî:

Eylemci ve güçlü bir arkadaştı!

Belki birkaç kelimeyle onun gerçeğini, emeğini tek kelimeyle ifade edemeyiz. Fakat vicdani olarak bu arkadaş için bir şeyler söyleme gereği duyuyorum. Şengal’in yaşadığı en sıkıntılı zamanlarda burda hazırdı. Aktif ve güçlü bir arkadaştı. Eylemlerde, çalışmalarda, halkın içerisinde gece gündüz hazır olduğunu gördük. Umudu ve inancı büyüktü. Bir iradesi vardı.  Bu iradesi ve umudu insanları etrafında topluyordu. Tutumu ve yaptığı iş etkiliydi. Ve çevresindeki insanların da çalışmalara dahil olmasını sağlıyordu. Şengal’e gelen şehit olan arkadaşların emeklerine borçluyuz. Mekanları cennet olsun. Ailelerinin ve dostlarının başı sağ olsun. Bütün Şengal halkının kalbinde olacak.

Şengal asayişine yönelik bir saldırı tehditi olduğu zaman halk gece gündüz nöbetteydi. Eylemlerle bu saldırıyı durdurmak istiyordu. Dediğim gibi aktifti. Bu faaliyetlere de öncülük ediyordu. Belki birbirimize çok yakın değildik ama gülümsemesi etrafındakilere güven ve uyum veriyordu. Ailelerin yanına gittiğimizde insanlar hemen onu sorarlardı, nerede diye. Öyle bir arkadaştı ki. Ne kadar söylersek söyleyelim, az kalır.

Tekrardan ailesine ve arkadaşlarına baş sağlığı diliyorum.

Close