AçıklamalarGenel

4 Nisan devrimsel çıkışın ilk adımıdır

“4 Nisan yeniden doğuş günü halkımızın ve kadınların özgür yaşam mücadelesi açısından bir milattır. Nasıl ki her toplumsal devriminin bir çıkışı varsa Kürt halkı ve kadınlarının da özgür yaşamı ilmek ilmek örmelerinin temelinde Rêber Apo’nun dünyaya geldiği gün olan 4 Nisan vardır. 4 Nisan sadece Önderliğimizin değil, hepimizin doğuş günüdür. Bu temelde Önderliğimizin doğum gününü önce Önderliğimize sonra da tüm halkımıza ve kadınlara kutluyor, özgürlük tutkusu ve özgür topraklarda mutlaka buluşma iddiasıyla Önderliğimizi selamlıyoruz

4 Nisan 1949 tarihi Kürt halkının, varlığının bile tartışılmadığı, soykırımla karşı karşıya olduğu bir sürecin günlerinden biriydi. Böyle bir günde dünyaya gelen önderliğimiz Abdullah Öcalan, varlık yokluk sorununun içinde doğmuştur. Önderliğimiz ile gelişip büyüyen halk gerçekliğimiz, örgütlenerek, direnerek ve savaşarak varlığını açığa çıkarmıştır. Önderliğimizin birinci doğuşu bu anlamda hem halkımızın hem de kadınların yeniden doğuşudur. Halkların kendini yeniden açığa çıkarması ve güçlenmesi için gerekli olan Önderliksel çıkış, Kürt halkı ve kadınları için Rêber Apo’nun doğuşu olan 4 Nisan 1949 tarihinde gerçekleşmiştir. Halkımız için 4 Nisan küllerinden yeniden doğmanın ve anlamlı bir yaşamın devrimsel çıkışı için ilk adımdır. Apocu yaşam ve felsefesi ışığında hakikate doğru yürümenin başlangıcıdır. Demokratik ekolojik kadın özgürlükçü paradigma temelinde bölge ve dünya halkları ile birlikte halkımızın ve kadınların özgür yaşam umuduna ulaşmasının sıçrama tahtasıdır 4 Nisan.

Önderliğimize yönelik geliştirilen uluslararası komplonun temel sebebi bölge ve dünya insanlığına ideolojik, örgütsel siyasal öncülük etme gücünden duyulan korkudur. Önderliğimizin esaret altına alınması yetmiyormuş gibi 19 yıldır ağırlaştırılmış tecrit koşullarında tutulması bunun ifadesidir. Önderliğin halklarımızla ve kadınlarla bağları koparılmaya çalışılmaktadır. Dünyada eşi benzeri olmayan bir tecrit politikası uygulanmaktadır. İmralı sistemi gibi özel bir uluslararası sistem tecridi derinleştirme temelinde sürdürülmektedir. Önderlikten hiçbir haber alınamaması ve böylece unutturulması sağlanmaya çalışılmaktadır. Komplocu güçler Önderliğin kadınlarla ve halkımızla kurduğu özgürlük ilişkisinin ne kadar derin olduğunun farkında değildir. Bu nedenle bütün hesapları gibi İmralı sistemleri de çökmeye mahkumdur.

Önder Apo, özgürlük mücadelesine başladığı ilk günlerde toplumsal özgürlüğün kadın özgürlüğünden geçtiğini ifade ederek kadınların bu mücadeledeki stratejik yerini belirlemiştir. Bugün Kürt kadınları Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünyada toplumsal özgürlük devrimine öncülük etmektedir. Ataerkil sistemin doruk noktasına çıktığı günümüzde vahşi DAİŞ ve vahşi kapitalizmin karşısında en büyük ideolojik, örgütsel, meşru savunma gücü haline gelmiştir. Kürt kadınları, Önderlikle özgür yoldaşlık temelinde kurulan ilişkinin bu gelişmelerin temeli olduğunun bilincinde olarak, Önderliğin özgürlüğünü kadınların özgürlüğü saymaktadır. Önderliğin sağlığı, güvenliği ve özgürlüğünü birincil amacı olarak belirlemiştir ve mücadeleyi bu temelde yükseltmektedir.

Halkımız dört parça Kürdistan’da direnişi büyüteceğini, daha bütünlüklü, daha örgütlü ve daha kararlı olduğunu Newroz’da göstermiştir. AKP-MHP faşizminin El Kaide çeteleriyle ortak gerçekleştirdiği Efrîn işgali direnişin odağı haline gelmiştir. Kürt düşmanlığının, kadın düşmanlığının ve insanlık düşmanlığının somut ifadesidir Efrîn saldırısı. Buna karşılık Avestaların duruşu Tüm kadınların ve halkımızın Önderlik çevresinde kenetlenen duruşudur. Önderliğimizin yarattığı değerlerin bugün nasıl bir iradeyi açığa çıkardığı Efrîn halkımız ve direniş güçlerimizde görülmüştür. İnançla, onurla, direniş ruhuyla bilenmiş bir halk gerçekliğinin asla özgürlüğünden vazgeçmeyeceği bütün dünya tarafından izlenmiştir. Dünya hegemonya güçlerinin ve emperyal eğilimli güçlerin kirli politikalarına rağmen dünya halklarının vicdan ve ahlak devrimine zemin olmuştur Efrîn direnişi. Efrîn’de Kürt halkıyla birlikte, Arap, Süryani, Avrupalı enternasyonal halklarda direnmiştir. Demokratik ulusun ve demokratik dünya enternasyonal birliğinin temelleri atılmaktadır. Önderliğimizin Demokratik modernite projesi kadınların ve halkların ortak yükselen değerleri haline gelmeye başlamıştır.

Kürdistan da Önderliğin doğumu ile başlayan yeniden doğuş süreci devam etmektedir. Kürdistan da doğmanın dokuz ay değil dokuz katman sancılarla başlamasına başkaldırı karanlığa meydan okuyarak devam etmektedir. Karanlıkta bırakılanı aydınlatarak, ana kadın adaletinde yaşama kararlılığını ortaya koymaktadır. Kürdistan da doğmak; tarihine, ana köklerine, kültürüne bağlılık ve bu bağlılığa muazzam cevap olmak olmuştur. Kürt halkının siyasi, ideolojik ve felsefik doğumunu gerçekleştiren Rêber Apo özgürlüğü, özgürlüğümüzdür. Önderliğimizle doğduk, önderliğimizle özgür topraklarda özgür yaşayacağız. Özgürlük mücadelesini zaferle taçlandırıncaya ve kadar mücadeleyi her koşulda yükseltecek ve başaracağız. Bu temelde bu anlamlı günü bir kez daha Önderliğimize, Kürt halkı ve halklarımıza ve tüm kadınlara kutluyoruz.”

Related Articles

Bir yanıt yazın

Check Also

Close
Close