GenelÖnderlik Değerlendirmeleri

ÖNDER APO’ NUN GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ (3)

Rêber Apo
Biz bu toprakları barışın demokrasinin ülkesi yapalım dedik. Bunu anlamadınız, derinliğine kavramadınız, verimli çalışmıyorsunuz. Gençlere söylüyorum, demokratik çözümü yerel koşullarınıza uyarlayın. Gazetelerden de okuyorum, iş bulamıyoruz, evlenmek için başlık parası bulamıyoruz diyorlar ya; iş, aş, ekmek, sevgi, demokrasi onuruna sahip çıkmaktan geçer. Kendi onurunuzu korumanın başka yolu yok. Derinliğine sevgi, derinliğine aş, derinliğine iş için demokratik bilincinizi alevlendirin. Demokratik bilincinizi deryalaştıracaksınız, alemileştireceksiniz. Bütün halka bunu defalarca söyleyin, bunları sürekli anlatın. Türklerin Kürtlerin çıkarı demokratik ülkeyi birlikte yaratmaktan geçer. Uyanmış, aydınlanmış, örgütlü güç olarak kendi taleplerinizi belli bir programla öne çıkarmalısınız. O zaman, ey devlet ben sana özgürlük temelinde onurlu bir yurttaş olacağım ama sen de devletliğini bil.
Bunlar gelişebilir. Demokratik tarzda komiteleşme olabilir. Demokratik bir örgütlenmedir. Demokrasi ve insan hakları temelinde örgütlensinler. Savunmam üzerinde çok çok dursunlar; gençler, kadınlar savunmam üzerinde yoğunlaşsınlar
Dağdaki gençlere söylüyorum: Kendi savunmalarını iyi alsınlar, yeni Şemdincikler çıkmasın. İyi üslenecekler. Şehirlerde lojistik desteklerini iyi yapsınlar. Geçen haftalarda özgür yurttaşlık demiştim, derhal komiteleşirler. Barış, demokrasi, özgür yurttaşlık komiteleri olur. Bunlar bulundukları yerlerde devletle meşru savunma güçleri arasında arabuluculuk da yapabilirler. Meşru savunma güçlerine de giderek, “yanlış eylem yapmayın” derler.

Şimdi toplumcu demokratik harekete geleceğim. HEP, DEP ve HADEP’ten gelenlerin ve DEHAPlıların demokratlıkla ilişkileri varsa, politik iddiaları varsa bu çalışmaya katılırlar, katkı sunarlar. Eğer bunları yapmayacaksa gençlere çağrı yapacağım, onlara bu görevi vereceğim. Savunmamda ideolojik zemin güçlü verildi. Buna paradigma dedik; köklü düşünce sistemidir. Düşünce gücü olmayanların eylem gücü olmaz. Bu savunma hem Türk milliyetçiliğini hem de Kürt milliyetçiliğini engelleyecek. Sanırım Türk aydınları da okuyor. Tartışma var mı? Anlayabiliyorlar mı? Bu CHP’yi de etkileyecek. Bütün gençlik okuduğunda yeni bir düşünce gücü ortaya çıkacak.
Savunmamla ulusal mesele gerçekçi bir boyuta taşınıyor. Bu savunmanın halkları karşılıklı kamplaşmadan kurtaracağına inanıyorum. Karşılıklı milliyetçilik aşılacak. Bilimselliği öne çıkardık. Dine dayalı dogmaların aşılmasını sağlıyoruz. Mülkiyetleştirme olmamalı, bütün Kongre birimleri benim özgürlük alanımdır.

Related Articles

Close