AçıklamalarGenelŞehit

Mazlum, Xemgin ve Reşit yoldaşların devrimci gençlik pratiğinin takipçileri olacağız

Yurtsever Halkımıza, Kurdistan Gençliğine ve Basına

Bakûrê Kurdistan’ın en görkemli direnişlerine şahid olan BOTAN da Serî Hilde Ruhu ile direnişte yer alan ve geçtiğimiz günlerde şahadete ulaşan Mazlum Kobanê, Xemgin Roj ve Reşit Serdar arkadaşların öncelikle değerli aileleri başta olmak üzere tüm yurtsever halkımıza ve mücadele arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.

Zafer Yılı Şehidlerinin Anılarına Bağlılık Devrim Mücadelemizin Zafer Şiarıdır

Kürt ve Kurdistan’a ait olan her ne varsa ona düşman olmayı varlığının olmazsa olmazı olarak gören ve bunun içinde her türlü yol ve yöntemi deneyerek sonuç olmak isteyen faşist AKP/MHP diktatoryasının bu hayalinin imkânsız olduğu gerçeği ile yüz yüze getiren Özgürlük Hareketimizin Militanları; her alan ve şartta büyük bir bilinç ve ısrar ile Devrim Şehidlerinin anılarına bağlılık temelinde sömürgeciliğin tasfiyesinin tarihine her gün yeni gelişmeleri eklemektedir.

Kuşkusuz bu direniş ve tarihi direnişin yürütücüleri olan yoldaşlarımız bu kutsal süreci zafere ulaştırmak için en büyük fedakarlıkları yapmaktadırlar. Kürdistan’da Sömürgeciliğin olduğu her yeri birer direniş kalesi haline getirmekle yetinmeyip insanlık tarihinin onur ve özgürlük savaşımını vererek daha da anlamlaştıran fedakâr ve cesur yoldaşlarımızın bu duruşu, mutlak zaferinde yakın olduğunun müjdeleyicisi olmaktadır.

Her dönemde ve zamanda eşsiz direnişlerin bedel ödeyenleri olmaktadır, kuşkusuz hiçbir gelişim kendiliğinden olmamaktadır. Direniş olmadan bir yaprağın bile kıpırdamayacağı bir gerçeklikte, büyük gelişmeleri yaratanlar kuşkusuz öncü kişilikler olmaktadır.
Tam da savaşın daha da kızgınlaştığı ve faşizmin yok oluş korkusundan vahşice saldırganlaştığı bir süreçte Atakan Mahir, Cudi Amed, Ronî Munzur ve Jindar Ezgi yoldaşlar komutasında savaşan; Gençlik Komutanı Baran Mawa öncülüğünde, Kürdistan gençliğinin yaşam çizgisini en belirgin halde geliştiren Mazlum Kobanê, Xemgin Roj ve Reşit Serdar Yoldaşlar da bu süreçte son mermilerine kadar sömürgeciliğe karşı Serî Hilde Ruhu ile savaşarak ve düşmanın yüreğine korku salan pratiklerin sahipleri olarak adlarını Özgürlük Direnişimizin altın sayfalarına yazdırmışlardır.

Mazlum Kobanê yoldaş Rojava Kurdistanının Kobanê şehrinde dünyaya gelmiş ve Rojava devriminin gelişim süreci ile Önder APO’nun Paradigmasını benimseyerek gençlik heyecanı ile devrim çalışmalarında yer almaya başlamıştır. 2013 yılında daha ileri bir düzeyde çalışmalara dahil olmak için Özgürlük saflarına katılmış ve kısa sürede kendini geliştirerek Kurdistanî bir Militan olmayı başarmıştır. Sömürgeciliğin parçalı kişilik geliştirme ve aile yolu ile denetime alma politikalarına karşı kendini bilinçlendirmiş ve yetkinleştirerek düşman politikalarına gerekli cevabı vermiş ve örnek bir militan olmuştur. Bu temelde de verilen tüm görev ve sorumluluklara bu bilinçle yaklaşmış ve sürekli kendini geliştirip, sonuç alma çabası içerisinde olmuştur. En son görev aldığı Bakurê Kurdistanın Botan alanında çalışmalarını sürdürürken 18 Ağustos 2018 günü faşist Türk ordusu ile girdiği çatışmada Xemgin Roj Yoldaş ile şehid düşmüştür.

Xemgin Roj yoldaş Bakurê Kurdistanın Erzurum ilinde dünyaya gelmiş gençlik yıllarında da Türkiye metropollerinde büyümüş ancak ülke ve kimlik arayışından hiç vazgeçmeyerek olduğu her yerde çalışmalara dahil olmuştur. Bu kapsamda 2013 yılına kadar Özgür Halk Dergi çalışmalarında yer almıştır. 2013 yılı beraberinde Özgürlük saflarına katılımını gerçekleştirerek birçok alan ve çalışmada sorumluluklar üstlenerek örnek pratiklerin sahibi olmuştur. 2017 yılında geçmiş olduğu Bakûrê Kurdistanın Botan Alanında 18 Ağustos 2018 günü faşist Türk ordusu ile girdiği çatışmada Mazlum Kobanê Yoldaş ile şehid düşmüştür.

Reşit Serdar yoldaş Bakurê Kurdistanın Dilok ilinde dünyaya gelmiş ve 2013 yılında Özgürlük Saflarına katılmıştır. Katılmadan önce Öğretmen olan Reşit Yoldaş sisteme hizmet ederek özgürlüğün yaratılamayacağını görmüş ve bu temelde katılım kararını vermiştir. 2014 yılı sonuna kadarda Bakurê Kurdistan’da gençlik çalışmalarında yer almış ve önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiştir. 2014 Yılında Özgürlük Dağlarına gelen Reşit Yoldaş burada kendini daha da geliştirerek düşmana karşın etkili savaşımında kendini yetkin bir gerilla yaparak 2017 yılında tekrardan Bakurê Kurdistana dönmüş ve Botan alanında Gerilla olarak sürece dahil olmuştur. 9 Ağustos 2018 günü Rızgar Oremar yoldaşla beraber son mermilerine kadar direnmiş kalan son bombalarını kendilerinde patlatarak düşmanın teslimiyet dayatmasına karşı PKK’nin yarattığı direniş çizgisinin birer takipçileri olmuşlardır.

Kürdistanın farklı şehirlerinde doğmuş, büyümüş ve gençlik dönemlerinde parti saflarına katılarak öncü rol ve misyon üstlenen Mazlum, Xemgin ve Reşit yoldaşlar katılımlarından şahadetlerine kadar sürekli olarak gençlik ruhu ve heyecanlarını canlı tutmuş, fedakârlık ve cesaret ile verilen her görev ve sorumluluğu yerine getirmeyi bilmişlerdir. Sadece olanla yetinmeyip geleceği etkileyecek çalışmalarında geliştirilmesi için büyük emekler veren dönemin devrimci gençlik görev ve sorumluluklarının somut uygulayıcısı olmayı bilmişlerdir. Tüm çalışmalarında Önder APO’nun Felsefesini özümseme ve uygulamada ısrarcı olmuşlardır. Bu temelde de her üç yoldaşımızda bu tarihi süreçte kritik görev ve sorumluluklar üstlenmiş, sürece Apocu Militan ölçüleri ile dahil olup fedaileşerek faşist AKP/MHP çetelerine ve tekniğe karşı gençliğin zafer çizgisini somut pratiklerinde göstermişlerdir.

Bizler de Mazlum, Xemgin ve Reşit arkadaşlar şahsında somutlaşan devrimci gençlik pratiğinin takipçileri olacağımızın, faşist AKP/MHP çetelerine mutlak yenilgiyi yaşatacağımızın ve Kurdistan’da döktükleri her kanın hesabının misli ile intikamının alınacağının sözünü yinelerken tekrar değerli aileleri ve tüm Kurdistan Halkına başsağlığı diliyoruz.

Komalên Ciwan Koordinasyonu
28.08.2018

Related Articles

Bir yanıt yazın

Close