GenelÖnderlik Değerlendirmeleri

ÖNDER APO’ NUN GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ (5)

Rêber Apo
Akademi çalışması önemlidir. Bu akademide spordan siyasete, hukuktan felsefeye, atölye çalışmalarına, kültür sanat çalışmaları dâhil her türlü çalışmalarını yapabilirler. Yine bu akademi çalışması tüm kesimleri kapsamalı. Örneğin bir üniversite öğrencisi de, bir ev hanımı da bu çalışmalarda yerini alabilmeli. Bir dönem Köy Enstitüleri vardı. Benzer çalışmalar yapmaya çalışıyorlardı. Ama benim önerdiğim Akademi, Enstitüleri de aşıyor. İsim önemli değil, Akademi, Enstitü de denebilir. Aile, kadın etrafında oluşur. Kadınlar üreticidirler. Ürettikleriyle kendi ekonomik sorunlarını çözebilirler. Mesela bir tarla kiralayarak organik tarım yapabilirler. Böylece işsizlik sorununun çözümünde katkıları olur. Kadın çalışması bana heyecan veriyor. Kadınlar kendilerine güvenebilirler. Özgürlüğe yoğunlaşmaları halinde başaramayacakları şey yoktur. Bu temelde başarılar diliyorum.
Yine bu, gençler için de böyledir. Gençlerin demokratik siyaset alanında deneyim ve perspektif eksikliği var. Bu nedenle siz gençler mücadele ederken sabırsız davranıyorsunuz. Ben biliyorum, herkes kapitalizmin esiri olmuş durumda ve özellikle gençlerde daha yoğun. Bu nedenle gençlerin başarı için para, puldan ve kapitalizmin etkilerinden uzak durmaları gerekiyor. Yaşam böyle onlar için anlamlı hale gelir.
Gençlik zaten hareket halindedir. Sürekli eylem yapıyor ve katılıyordur.

Konuşmamın başında da Gençlik için söylediklerimi tekrar ediyorum. Paraya, pula, kapitalizme heves etmesinler. Kendilerini bu ilişkilerden kurtarsınlar. Ben bu konuyu savunmalarımda derinliğine açtım, okuyabilirler. Gençler, İsrail’deki Kibutzlar benzeri tarım kooperatifleri geliştirsinler. İsrailliler uyanık. Tarım işini iyi biliyorlar. İdealist gençler buna benzer şeyleri geliştirebilirler. Gençlere selamlarımı gönderiyorum. Başarılar diliyorum.

Gençlik akademisi çok önemlidir. Gençlere selamlarımı iletiyorum. Akademi ciddi ve demokratik olmalı, demokratik ilkeler çerçevesinde çalışmalarını yürütebilirler.

Herkes, her şey tepeden tırnağa değişmek durumunda. Siz gençler bu değişimi iyi kavramak durumundasınız, yaşamlarınızı buna göre değiştirmek durumundasınız. Eski ütopyalarınızı bir yana bırakacaksınız. Ben de eskiden büyük hayaller kurardım, pilot olmak, uzaya çıkayım isterdim, sonra bunların çocukça hayaller olduğunu anladım, bu gerçeklikle yaşamak durumunda olduğumuzu anladım. Sizler de hayallerinizi, yaşamınızı bu yeni dönemle yeniden şekillendirmelisiniz.

Related Articles

Close